A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Криштопівський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області"
Девіз: «Ліцей людяності та успіху!»

Консультація для батьків «Формування самостійності у дітей»

Дата: 26.02.2024 13:07
Кількість переглядів: 701

«Формування самостійності у дітей»

Напевно кожен з батьків бажає бачити свою дитину успішною у майбутньому, самостійній та ініціативній дитині легше проявити себе та зарекомендувати з позитивного боку практично в будь - якій сфері життя. Але як навчити дитину самостійності, захистивши при цьому від усіляких небезпек та не зарубавши на корені допитливість, прагнення пізнавати світ та діяти? Для багатьох батьків це питання залишається одним із найбільш непростих у вихованні.

   Що таке самостійність? Говорячи про самостійність як про важливу особистісну рису, дитячі педагоги та психологи мають на увазі:

  • вміння діяти без допомоги оточуючих;
  • здібність до прийняття рішень та усвідомлення відповідальності за їх наслідки;
  • вільний прояв своєї думки та позиції, незалежно від можливої реакції інших людей.

Кожного дня відбуваються зміни у поведінці малюка. Одночасно зі сприйняттям змінюється характер дитини, інтереси, бажання. Вже у півтора роки дитина намагається щось робити самостійно – одягати штанці, діставати з полиці іграшку. Що робить турботлива матуся? Вона одразу поспішає перехопити ініціативу. Не важливо, що вами керує в даний момент – бажання допомогти, турбота про безпеку малюка або власне нетерпіння! Результат буде однаковий – дитина втрачає шанс досягти поставленої мети, звикає бути залежною від інших людей.

  1. До досягнення 3-річного віку дитина має оволодіти елементарними навичками самообслуговування: їсти, одягатися/роздягатися, вмиватися, складати речі/іграшки. Також для цього періоду характерний прояв свободи вибору – одежі чи іграшок для прогулянки, улюбленого посуду для їжі, улюблених місць для дозвілля на вулиці.
  2. Виховання самостійності у дітей 3-4 років полягає в тому, аби підтримати бажання проявляти свою незалежність та відтворювати сценки із дорослого життя. Розширте його межі, залучаючи до щоденних справ, які з допомогою казок та ігор трансформуються у захоплюючі пригоди.
  3. Старшим діткам поручайте виконувати щоденні обов’язки, що стосуються всієї родини. У цьому віці приходить усвідомлення власної відповідальності за дії, можливість аналізувати результати та помилки.
  4. Як привчити дитину до самостійності: інструкція для батьків
  1. Не квапте малюка, дозвольте йому самому зробити будь - що. Звичайно, зручніше та швидше одягти трирічку, аніж терпляче очікувати, доки він впорається самостійно, але така допомога лише нашкодить у майбутньому;
  2. Заохочуйте ініціативу: хваліть за вимиту підлогу (нехай і з калюжами) чи вдягнену самостійно сукню (можливо, задом наперед);
  3. Створіть безпечне середовище для розвитку. Замість того, щоб регулярно обмежувати дії дитини пересторогами та заборонами, приберіть всі потенційно небезпечні предмети з дитячого простору;
  4. В ситуаціях, що постійно повторюються дозвольте обирати, не забуваючи про відчуття міри. Так, малюк має право обрати футболку із трактором чи тваринами для виходу на вулицю, рис чи картопляне пюре на обід. Відмову їсти суп із котлетою на користь шоколадного батончика коректно відхиліть, аргументуючи свою позицію;
  5. Визнайте право на помилку, не сваріть в разі невдачі. Адже тільки в результаті багаторазового повторення та аналізу своїх невдач можна навчитися будь - чому;
  6. Дайте зрозуміти, що будь - яка дія має свої наслідки;
  7. Використовуйте вербальне підкріплення та вірте у свого малюка. «Злізай, а то впадеш» – подібні фрази відбивають бажання робити будь - що. «Тримайся міцніше, і ти не впадеш» – така риторика вселяє в маленьку людину віру у власні сили.

Самостійність у виборі одягу та одяганні:

  • Організуйте зручні шафки для одягу, нехай в них будуть низькі полки, щоб дитині було зручніше дотягнутися, зручні вішалки, поперечини. Якщо речі будуть для дитини доступні, незалежність у виборі одягу неодмінно з'явиться!
  • Вибирайте дитяче взуття та одяг зі зручними застібками, кнопками, різними липучками. Светри і футболки з вільною горловиною, шорти і штани на резинці. Дитина зможе одягатися без вашої допомоги легко і швидко.
  • Розподіліть по шафках сезонний одяг.
  • Покажіть дитині куди потрібно складати одяг для прання.

Самостійність в гігієнічних процедурах:

  • У ванній розподіліть на низькому рівні: рушник. Також вам знадобиться підставка або стільчик, щоб дитині було зручно дотягнутися до крана. Навчайте  дітей під контролем дорослого самостійно мити руки перед їжею, після прогулянки.
  •  Допомагайте і спрямовуйте дитину до звички бути охайним, акуратним під час прийому їжі, при одяганні, зняття одягу і складанні її в певне місце.
  • Привчайте дитину користуватися індивідуальними предметами (носовичок, серветки, рушник, гребінець) і складати їх у належне місце

Самостійність в їжі:

  • Створіть на кухні спеціальну дитячу зону: шафка або поличка, де буде зберігатися посуд малюка.
  • Використовуйте скляний і керамічний посуд, покажіть дитині, як з ним поводитися.
  • Готуйте таку їжу, яку ваш малюк може їсти без труднощів.
  • Дозволяйте дитині допомагати в вам в приготуванні їжі та прибиранні.

Самостійність під час сну:

  • Дитяче ліжко повинно бути низьким та відкритим, таку зону сну дитина вільно зможе залишати за бажанням, також як і повертатися.
  • Придумайте ритуал, який буде повторюватися кожен вечір, наприклад чай, читання книги, перегляд мультфільму. Таким чином Вам не потрібно буде щодня нагадувати про те, що прийшов час для сну.

Самостійність в дозвіллі та іграх:

  • Організуйте в дитячій кімнаті зручні зони зберігання іграшок. Прибирайте по-далі ті іграшки, з якими малюк вже не грає, так йому буде набагато легше наводити порядок.
  • Ігри, альбоми для малювання та інші приналежності повинні бути в найближчому вільному доступі.
  • Поставте в дитячій кімнаті предмети для прибирання, совок, щітка, для самостійного прибирання сміття зі столу.

Як стверджує давнє прислів’я  «Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю»

Все у ваших руках шановні батьки!

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора