Для чого потрібен режим дня?
Розпорядок дня традиційно є невід'ємною частиною виховання дітей, тому грамотно організований режим піде на користь не тільки малюкові, але і його батькам. Дотримання правильного режиму дисциплінує дітей, підвищує їх працездатність, апетит, покращує сон, сприяє нормальному фізичному і психологічному розвитку, зміцнює здоров'я малюка.
Порушення звичного розпорядку призводить до погіршення настрою дитини, його капризам, зниженого емоційного фону і, як наслідок, - до ослаблення імунітету.
Для чого потрібен режим дня? Які його основні складові? З якого віку потрібно привчати дитину до режиму дня? Для чого потрібен режим дня? Які його основні складові? З якого віку потрібно привчати дитину до режиму дня?
Для здоров'я і розвитку дитини має велике значення режим дня. Він організовує життя і дитини, і батьків і допомагає впоратися з безліччю справ спокійно, без суєти. Їжа, сон і прогулянки в певний час дисциплінують малюка, який звикає до розпорядку і легше перебудовується з одного заняття на інше. Створення режиму дня відповідно до рекомендацій дитячих лікарів і педагогів необхідно для виховання гармонійної особистості.
Організм дитини пристосовується до певного біоритму і до терміну налаштовується на прийом їжі або сон, а всі органи і системи функціонують в ньому злагоджено. Порушення цього режиму є причиною не тільки примх, але і хвороб. Важливо підтримувати здоров'я дитини і створювати умови для його благополучного зростання і розвитку.
Зазвичай діти, які звикли до чіткого розпорядку дня, відрізняються бадьорістю, життєрадісністю і врівноваженістю. При зміні режиму дня вони стають примхливими. Зазвичай це пов'язано з початком відвідування дитячого саду або школи, коли складно відразу пристосуватися до нових умов, і діти перевтомляються, дратуються і від цього плачуть. Поступово вони адаптуються до нового режиму і знову стають слухняними, що не викликають у батьків особливих проблем.
Якщо дитина відвідує дитячий заклад, то він і його батьки змушені дотримуватися певного режиму дня. У які не відвідують такі заклади дітей спосіб життя залежить від батьків. Зазвичай мами по годинах годують і укладають спати дітей перших років життя регулярно виводять їх на прогулянку і т. д. Якщо режим дня з якої-небудь причини змінюється, то дитина починає вередувати, у нього порушуються сон і апетит, з'являються порушення або млявість. Справитися з такою дитиною складно, до того ж страждає його здоров'я, тому мами намагаються все робити вчасно.
Для припинення капризу можна, наслідуючи дитині, імітувати його плач, а потім, гладячи на нього, поступово робити голос тихіше й тихіше. Часто дітей збиває з пантелику така поведінка батьків, а каприз закінчується спільним сміхом і примиренням.
Старші діти не завжди дотримуються режиму дня, так як самі ще не в змозі контролювати його, а батьки не надають цьому належної уваги. Діти можуть захопитися мультфільмами, відмовитися від денного сну, розпустувалася ввечері. Все це дестабілізує їх психіку і є причиною капризів і неслухняного поведінки з вини батьків. Звичайно, бувають винятки з правил або обставини, коли доводиться трохи змінити звичний розпорядок дня, але в цілому необхідно його дотримуватися.
Режим дня допомагає виховувати в дитині самостійність. Він знає, що необхідно мити руки перед їжею, прибрати іграшки перед сном, і зазвичай без капризів погоджується це зробити. Розподіл часу на різні заняття протягом дня і по днях тижня допомагає зробити навантаження рівномірної, в результаті чого і дитина буде менш схильний до перевтоми, а значить, навчально-ігрова діяльність виявиться більш успішною.